ABC
Szklenie okna
Szyby zespolone termoizolacyjne (jednokomorowe) U=1.0
W obecnych czasach znaczącym składnikiem świadomej pod względem ekologicznym i ekonomicznym technologii budowlanej jest wysokowydajna izolacja cieplna. W celu ograniczenia strat ciepła z pomieszczenia na zewnątrz, w oknach montuje się szyby termoizolacyjne jednokomorowe składającę się z dwóch szyb 4mm każda, ramki dystansowej o szerokości 16 mm, z których jedna to szyba typu Thermofloat z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych. Warstwa powstaje w wyniku napylania metodą magnetronową na powierzchnię szkła float bardzo cienkiego układu warstw metali i tlenków metali, który ma zdolność odbijania promieniowania długofalowego (np. ciepło wypromieniowane z grzejników czy ciepło oddawane przez ludzi, zwierzęta oraz przedmioty), natomiast prawie bez przeszkód przepuszcza promieniowanie krótkofalowe (słoneczne).Druga to szyba typu float charakteryzująca się idealnie gładką, wypolerowaną i błyszczącą powierzchnią.
Zastosowanie w oknie szyby zespolonej termoizolacyjnej zapewnia także wysoki komfort w pomieszczeniu, przede wszystkim poprzez redukcję tzw. ciągów zimnego powietrza oraz ograniczenie zjawiska kondensacji na szybach. Wypełnienie przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym typu argon powoduje dodatkowe obniżenie strat ciepła z pomieszczenia.
Głównym parametrem określającym właściwości termoizolacyjne szyb zespolonych jest współczynnik przenikalności cieplnej U, który charakteryzuje ilość ciepła przenikającego przez szybę na zewnątrz. Im niższy współczynnik U, tym lepsze właściwości termoizolacyjne.
W ofercie posiadamy także szyby zespolone termoizolacyjne dwukomorowe o współczynniku U=0,6 zbudowane z trzech szyba 4 mm każda, dwóch ramek dystansowych po 14 mm. W skład pakietu wchodzi jedna szyba typu Thermofloat z niewidoczną warstwą kombinacji metali szlachetnych, oraz dwie szyby typu float charakteryzujące się idealnie gładką, wypolerowaną i błyszczącą powierzchnią. Przestszeń między szybami wypełniamy gazem szlachetnym typu Argon. Szyby o współczyniku U=0,6 montujemy tylko do okien w systemie Schuco.
Szyby bezpieczne/antywłamaniowe
Podstawowym zadaniem szyb bezpiecznych/antywłamaniowych jest ochrona domu przed złodziejami. Zastosowanie, takiej szyby w oknie ze wzmocnionymi okuciami, pozwala na rezygnację z dodatkowych zabezpieczeń takich jak kraty, okiennice, rolety, dzięki czemu elewacja zachowuje estetyczny wygląd. Szyba antywłamaniowa którą oferujemy jest szybą laminowaną. W tym przypadku stopień bezpieczeństwa możemy dopasowywać do naszych potrzeb stosując różne kombinacje szkła oraz warstw trudno rozciągliwej folii PVB. Im więcej warstw szkła oraz im grubsza folia, tym większe bezpieczeństwo. W domach jednorodzinnych stosuje się głównie szyby klas P3 (dwie tafle szkła i 3 warstwy folii) i P4(dwie tafle szkła i 4 warstwy folii), ponieważ są przez towarzystwa ubezpieczeniowe uznawane za odpowiednie zabezpieczenie budynku, co skutkuje zmniejszeniem składki ubezpieczeniowej o około 5-10%. Szyby ochronne o zwiększonej odporności na włamanie klasyfikuje się zgodnie z normą EN 356. Badanie polega na swobodnym spadku stalowej kuli, ze ściśle określonej wysokości, na powierzchnię szyby zamontowanej w ramie. Szyby ochronne dzieli się na następujące klasy: P1 (bezpieczna), P2, P3, P4.
Szyby przeciwsłoneczne
Podstawowym zadaniem szyb przeciwsłonecznych jest zapobieganie przegrzewaniu się pomieszczeń, co związane jest z większym komfortem oraz niższymi kosztami klimatyzacji. Szczególne znaczenie ma to w przypadku obiektów użyteczności publicznej np. biurowcach. Jednakże nowoczesne szkła przeciwsłoneczne mogą stanowić nie tylko skuteczną ochronę przed niepożądanym nagrzewaniem się pomieszczeń, ale także charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, dzięki czemu ograniczają straty ciepła zimą. Szkła przeciwsłoneczne w zależności od parametrów mogą charakteryzować się różnymi kolorami od szarych, przez niebieskie do neutralnych. Szkła te mogą także charakteryzować się wysoką transmisją światła. Dzięki czemu z powodzeniem mogą być także stosowane w budownictwie mieszkaniowym w pomieszczeniach narażonych latem na przegrzewanie się. Głównym parametrem decydującym o właściwościach przeciwsłonecznych przeszklenia jest tzw. solar factor ?g”, który charakteryzuje całkowitą przepuszczalność energii słonecznej do wnętrza pomieszczenia. Solar factor wyznacza się zgodnie z normą EN 410. Im mniejsza jego wartość, tym lepsze właściwości przeciwsłoneczne szyby zespolonej.
Szyby dźwiękochłonne
Ochrona przed hałasem ma zasadnicze znaczenie dla jakości naszego życia. Powinna być stosowana wszędzie tam, gdzie nie można zlikwidować lub zmniejszyć źródła hałasu. Wysokie właściwości dźwiękoizolacyjne szyb uzyskuje się poprzez: zastosowanie szyb laminowanych zbudowanych w oparciu o specjalne folie znacznie poprawiające akustyczność szyby zwiększenie masy szkła tzn. zastosowanie przynajmniej jednej szyby o dużym ciężarze powierzchniowym asymetryczną budowę szyby zespolonej wypełnienie przestrzeni międzyszybowej ciężkimi gazami tłumiącymi. O właściwościach akustycznych okna w największym stopniu decyduje rodzaj i budowa szyby zespolonej. Jednakże przy wyborze odpowiedniego dla nas rozwiązania należy wziąść także pod uwagę elementy, takie jak profil okna, okucia, fachowy montaż itd. Wielkości tłumienia hałasu nie da się łatwo obliczyć. W związku z tym celem dobrania odpowiedniego dla nas rozwiązania powinni się zająć fachowcy. Ochronę dźwiękoizolacyjną można łączyć z innymi funkcjami np. termoizolacyjnością, bezpieczeństwem, ochroną przeciwsłoneczną np. poprzez zastosowanie szyb z powłokami lub szyb laminowanych o określonej budowie. Izolacyjność akustyczną szyb zespolonych wyznacza się w oparciu o normę EN 12354. Wielkość tłumienia dźwięku przenoszonego drogą powietrzną określa ważona wartość tłumienia Rw oraz wskaźniki adaptacyjne C i Ctr. Szyby zespolone, w zależności od ich konstrukcji, osiągają izolacyjność akustyczną w granicach Rw=32 do 53 dB.