ABC
Słupek stały. Słupek ruchomy. Ślemię
Słupek – stały lub tzw. ruchomy to pionowy element dzielący płaszczyznę okienną na mniejsze kwatery (skrzydła).
Okna ze słupkiem stałym
Są to okna „klasyczne” z pionową poprzeczką pośrodku połączono trwale z górną i dolną częścią ramy lub mówiąc bardziej naukowo takie, w których punktem oparcia dla okuć obu skrzydeł jest stały słupek dzielący otwór okna.
Zalety tego rozwiązania to głównie stabilność ramy, pewność dobrego zamykania skrzydeł oraz dodania ewentualnie drugiego uchyłu Wadą jest przedzielenie otworu okna, co zwłaszcza w mniejszych oknach może przeszkadzać.
Okna ze słupkiem ruchomym
Alternatywnym rozwiązaniem dla słupka stałego jest tzw. słupek ruchomy który jest ruchomym elementem konstrukcji okiennej. Słupek ruchomy jest połączony trwale z jedną z ram skrzydła okiennego i otwierająca się razem z nią. Technicznie polega to na zablokowaniu jednego skrzydła dodatkowym okuciem. Dzięki temu jego krawędź staje się punktem zaczepienia dla okuć drugiego skrzydła. Po otwarciu okna „światło otworu”nie jest przedzielone.
Zalety to nie przedzielony otwór dość istotny w przypadku balkonów dwuskrzydłowych . Wady to mniej pewne zamykanie i uchylanie skrzydeł.
Ślemię – jest pozioma poprzeczka dzieląca najczęściej okno na część górną i dolną. Jest połączona trwale z górną i dolną częścią ościeżnicy.