ABC

Proces powstawania oknien PCV

Rozwój nowoczesnego budownictwa w tym i stolarki okiennej wymusił na producentach wytwarzanie coraz to lepszych wyrobów. Dla zapewnienia ich wysokiej jakości niezbędny jest nowoczesny park maszynowy. Komputerowo sterowane linie produkcyjne gwarantują wysoką precyzję wykonania okien PCV.

Proces powstawania okna PCV możemy podzielić na kilka etapów.

Etap I.
Cięcie profili i wzmocnień stalowych.

Pierwszym etapem procesu produkcyjnego jest przycięcie profili na wymiar przy pomocy pił dwugłowicowych które oprócz standardowych funkcji posiadają opcję samozerowania gwarantującą prawidłowość wprowadzonego wymiaru, dodatkowo w celu kontroli, umieszczony jest również magnetyczny odczyt długości kontrolujący przejazd silnika głowicy tnącej. Sterowanie odbywa się komputerowo, dane ze zleceniami dla pił są wprowadzane przy przy pomocy karty sieciowej.

Do przycinania wzmocnień stalowych najczęściej stosuje się piłę taśmową.

ciecie

zbrojenie


Etap II
Faza zbrojenia i obróbki profili oraz frezowania i wiercenia.

Przycięte na wymiar profile trafiają następnie do centrum obróbczego, gdzie wykonywane są wszystkie otwory technologiczne (rowki odwadniające i odpowietrzające, otwory pod klamki).
Na wyjściu z systemu znajdują się już elementy okien wyposażane w stalowe, ocynkowane wzmocnienia gwarantujące sztywność konstrukcji okna, oraz z niezbędnymi otworami montażowymi i technologicznymi

centrum-obrobcze3-2

centrum-obrocze-dobre-1


Etap III
Zgrzewanie profili, czyszczenia naroży zgrzewów.

W kolejnym etapie odbywa się zgrzewanie ram i skrzydeł. Ten najważniejszy element procesu produkcji. Zgrzewanie odbywa się przy pomocy sterowanych komputerowo zgrzewarek czterogłowicowych. Zgrzewarki te posiadają możliwość ustawienia wszystkich parametrów typu, temperatura zgrzewania, czas nagrzewania, nacisk na profile, przy czym temperatura zgrzewania jest stale automatycznie nadzorowana, a czas zgrzewania w zależności od przekrojów profili jest dopasowywany automatycznie. Również pozycjonowanie profili odbywa się elektronicznie. Całości dopełnia sterowanie połączone sieciowo umożliwiające współpracę z innymi urządzeniami.
Po zgrzaniu następuje proces oczyszczania narożników z garbu zgrzewnego oraz innych nadlewek za pomocą oczyszczarek. Oczyszczarki wyposażone są dodatkowo w górny i dolny frez czyszczący rowek pod uszczelką oraz hydrauliczny nóż pływający czyszczący skos przyszybowy.

 

oczyszczarka

czteroglowicowka


Etap IV
Okuwanie, wyposażenie w uszczelki.

W dalszej kolejności ramy i skrzydła zostają wyposażone w uszczelki oraz okucia obwiedniowe. Okuwanie odbywa się na specjalistycznych stołach wyposażonych s w jednostkę śrubowania dla okuć na płaszczyznach i narożnikach z automatycznym doprowadzeniem śrub, hydropneumatyczną przecinarkę do okuć, system mierniczy oraz zespół wiercący okucia narożników.

 

srubowanie

foto-3

 

 


Etap V
Szklenie i kalibracja

Następna operacja polega na kompletowaniu ze sobą ram i skrzydeł okiennych oraz zaszkleniu okien pakietami zespolonymi.
Okna są szklone i zamykane listwami przyszybowymi na stołach z hydraulicznie podnoszonymi i opuszczanymi blatami gdzie specyficzny rolotok transportuje okna na stanowisko kalibracji, gdzie gotowe okna poddawane są ostatecznej regulacji i kontroli jakościowej. Ponadto prowadzona jest też kontrola operacyjna tzn. przed wykonaniem każdej następnej operacji w procesie produkcji sprawdzana jest poprawność wykonania poprzedniej. Na końcu procesu produkcyjnego automatyczna foliarka zabezpiecza okna przed transportem.

 

trans

transport-2